Minust

Minust

…Seal, kus sõnad pooleli jäävad,
algab muusika.

Heinrich Heine

Viiuldaja Marie-Helen Aavakivi kuulub Eesti noorema põlvkonna interpreetide säravaimate esindajate hulka. Solistina on ta üles astunud Tallinna Kammerorkestri, Tallinna Muusikakeskkooli sümfooniaorkestri, Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia sümfooniaorkestri jt orkestrite ees, dirigentideks Paul Mägi, Toomas Kapten, Risto Joost, Andres Mustonen jt ning olnud Euroopa Liidu Noorteorkestri (EUYO), Rahvusooper Estonia sümfooniaorkestri, EMTA sümfooniaorkestri ja kammerorkestri, Tallinna Muusikakeskkooli sümfooniaorkestri jt orkestrite kontsertmeistrite rühma liige.

CV

Marie-Helen Aavakivi


  • Eesti Interpreetide Liidu liige 
  • 2019. aasta juunis kaitses Marie-Helen Aavakivi (Rannat) Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias doktorikraadi (PhD) teemal “Professor Johannes Paulseni viiuliõpilaste repertuaar ja esitusstiil 1930. aastatel Eestis” (juhendajad prof. Kristel Pappel, prof. Urmas Vulp, prof. Marje Lohuaru), töötades samas õppejõuna.
  • Doktorikraadi omandamisele eelnesid 2012. a. EMTA-s magister MA cum laude viiuli erialal prof. Alexander Fischeri ja prof. Tõnu Reimanni juhendamisel ning aastatel 1995-2007 viiuliõpingud Tallinna Muusikakeskkoolis õp. Toomas Nestori juures.
  • Avaldanud artikleid Eesti viiulikoolkonna kujunemisloost ajakirjades “Muusika” ja “Teater. Muusika. Kino” ning esinenud samateemaliste ettekannetega mitmetel konverentsidel Tallinnas ja Varssavis.
  • 2020. aastal ilmus Marie-Helen Aavakivilt koos pianist Ralf Taaliga CD Duo J. Brahmsi, E. Tubina, F. Schuberti ja C. Francki teostega viiulile ja klaverile.
  • Aastast 2012 on Marie-Helen Aavakivi kammerorkester Kremerata Baltica liige (kunstiline juht maailmanimega tippviiuldaja Gidon Kremer), mille koosseisus on praeguseks andnud ligi 400 kontserti mainekates kontserdisaalides Euroopas, Venemaal, Lõuna- ja Põhja-Ameerikas, paljudes Aasia ja Araabia riikides (sh solisti ja kammermuusikuna festivalidel Lätis ja Costa Ricas 2013, 2016) ning salvestanud mitu kõrge rahvusvahelise tunnustuse pälvinud CD-plaati (Grammy nominatsioon 2015 CD-komplektile Mieczyslaw Weinbergi loomingust, ECHO Klassik preemia 2016 CD-plaadile Šostakovitši klaverikontsertidega jt). 
  • Marie-Helen kuulus aastatel 2006-2011 Euroopa Liidu Noorteorkestrisse, ta oli II viiuli kontsertmeister 2010. aasta kevadel Euroopa päeval Shanghai EXPOkultuuriprogrammis ja samal aastal toimunud EUYO suvetuuril, sh Londoni Royal Albert Hallis festivalil BBC Proms, Amsterdami Concertgebouw’s jm.
  • Ta on töötanud Tallinna Kammerorkestris  ja 2. kontsertmeistrina Rahvusooper Estonia sümfooniaorkestris.
  • Marie-Helen on osa võtnud Zakhar Broni, Marianne Boettheri, Irina Botškova, Michael Gaisleri, Mi-Kyung Lee, Stanislav Pronini, Maria Chiche, Pavel Bermani jt meistriklassidest ning juhendanud viiuli meistriklassi Shenandoah’ Ülikoolis USA-s. 
  • Solistina on viiuldaja üles astunud TKO, TMKK ja EMTA sümfooniaorkestrite ning kammerorkestrite Klaaspärlimäng Sinfonietta ja ME103 ees, dirigentideks Paul Mägi, Toomas Kapten, Risto Joost, Andres Mustonen jt.
  • Samuti on Marie-Helen osalenud Mikk Murdvee ansamblikaaslasena helilooja Mihkel Keremi autoriplaadil (Toccata Classics 2013), kontsertmeistrina kammerorkestrite Klaaspärlimäng Sinfonietta (festivalil “Peegel peeglis” Moskva konservatooriumi Suures saalis ja aastalõpu kontsertidel 2016, festivali Klaaspärlimäng raames 2021 jm) ning Muusika Eestimaale 103 projektides ja koos pianist Ralf Taaliga Eesti Interpreetide Liidu kontsertidel, rahvusvahelises kontserdisarjas “Lossimuusika”, muusikaagentuuri Uus Kontsert kontserdiprogrammides ja Musica Sacra kontsertidel. 
  • Marie-Helen Aavakivi on Eesti Rahvuskultuuri Fondi stipendiaat 2016.

Diskograafia